arrow check clip close drawing fb gerb gp info map screen step1 step2 step3 tw vk

Індивідуальні трудові спори

Трудові спори - це неврегульовані шляхом переговорів розбіжності щодо застосування норм законодавства про працю, встановлення нових, зміни діючих умов праці, що виникли між робітником (робітниками) та роботодавцем.

Індивідуальні трудові спори – це непорозуміння між працівником і власником, що виникли в трудових правовідносинах.

Є два органи які можуть розглядати індивідуальні трудові спори:

  • комісії з трудових спорів (КТС);
  • районні (міські) суди.

Робітник на свій розсуд може звернутися за захистом права, яке вважає порушеним або в КТС або безпосередньо до суду – право на судовий захист гарантовано кожному ст. 55, 124 Конституції України

 

Особливості розгляду трудових спорів в КТС

Організація роботи

Обирається загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства, установи, організації з числом працюючих не менше 15 чоловік. Загальні збори визначають порядок обрання, чисельність, склад і строк повноважень комісії, при цьому кількість робітників у складі комісії по трудових спорах підприємства повинна бути не менше половини її складу. Обирає із свого складу голову, його заступників і секретаря комісії (ст. ст. 223,224 КЗпП України).

 

Компетенція

Розгляд трудових спорів, що виникають на підприємствах, в установах, організаціях, за винятком спорів, зазначених у статтях 222, 232 КЗпП (ст.224 КЗпП України).

 

Строки звернення до КТС

Загальний - тримісячний строк з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Без обмеження строком - у спорах про виплату заробітної плати. У разі пропуску з поважних причин установленого строку комісія по трудових спорах може його поновити (ст.225 КЗпП України).

 

Строки розгляду

Десятиденний строк з дня подання заяви

 

Порядок розгляду

Заява працівника, що надійшла до комісії, підлягає обов'язковій реєстрації. Спор розглядатися відкрито і гласно у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу, від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. При повторному нез'явленні працівника без поважних причин комісія може винести рішення про зняття цієї заяви з розгляду, що не позбавляє працівника права подати заяву знову в межах тримісячного строку з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Комісія має право викликати на засідання свідків, доручати спеціалістам проведення технічних, бухгалтерських та інших перевірок, вимагати від власника або уповноваженого ним органу необхідні розрахунки та документи.

Засідання комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин обраних до її складу членів. Працівник і власник або уповноважений ним орган мають право заявити мотивований відвід будь-якому члену комісії. Питання про відвід вирішується більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні. Член комісії, якому заявлено відвід, не бере участі у вирішенні питання про відвід.

На засіданні ведеться протокол, який підписується головою або його заступником і секретарем. Рішення приймається більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. Копії рішення у триденний строк вручаються працівникові, власникові або уповноваженому ним органу (ст. ст. 225-227 КЗпП).

 

Оскарження рішення

Право на оскарження мають працівник та власник. Орган, в який оскаржується – суд. Строк оскарження: десятиденний з дня вручення виписки з протоколу засідання чи його копії. При поважності причини пропуску, суд може поновити строк і розглянути спір по суті. Якщо строк не поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах (ст.228 КЗпП).

 

Строк, порядок виконання рішення

Загальний - триденний по закінченні десяти днів, передбачених на оскарження рішення. Спеціальний - рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника- негайно. Порядок добровільний або примусовий, у разі невиконання рішення у встановлений строк.

КТС видає посвідчення, що має силу виконавчого листа. На підставі посвідчення, пред'явленого до районного, міського (міста обласного значення), районного у місті  відділу державної виконавчої служби не пізніше тримісячного строку, державний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.

 

Особливості розгляду трудових спорів в судах

Компетенція судів

Загальне правило: індивідуальні трудові спори вирішуються судами безпосередньо або після їх попереднього розгляду КТС.

Безпосередньо в районних судах розглядаються заяви працівників організацій, де немає КТС, про поновлення на роботі незалежно від підстави припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причин звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижче оплачуваної роботи, про відмову роботодавця в прийнятті на роботу, про відшкодування працівниками матеріальної шкоди, заподіяної організації або заяви працівника чи роботодавця, що незгодні з КТС (ст. 232 КЗпП)

 

Строки звернення

Загальний строк - тримісячний з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Спеціальні строки - у справах про звільнення - місячний строк з дня вручення копії наказу про

звільнення або з дня видачі трудової книжки. Про порушення законодавства про оплату праці - без обмеження строком.

В питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної організації - один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди.

 

В який суд слід звертатися працівнику

За зареєстрованим місцем проживання чи перебування працівника або за місцем знаходження роботодавця – за вибором робітника – ст.110 ч.1 ЦПК України.

Порядок звернення описаний у ст. 118-126 ЦПК України. Порядок розгляду - гл. 3-8 Розділу ІІІ ЦПК України. Виконання відбувається відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»

 

Гарантії прав працівників при розгляді трудових спорів

Перш за все гарантується звільнення від сплати судового збору при зверненні до суду (ст.5 Закону «Про судовий збір») та поновлення строку звернення до суду - у разі пропуску з поважних причин (ст. 234 КЗпП). Якщо встановлений місячний чи тримісячний строк пропущений без поважних причин, це може слугувати підставою для відмови.

Строком стягнення по грошовим вимогам, крім вимог про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу, не обмежується (ст. 238 КЗпП).

Рішення про поновлення на роботі та стягнення заробітної платі в межах місячного заробітку повинно виконуватись негайно (ст. 235 КЗпП, 367 ЦПК). При чому у разі скасування виконаних судових рішень про стягнення заробітної плати чи інших виплат не допускається зворотне стягнення виплачених за скасованими рішеннями сум з працівника (ст.239 КЗпП, 382 ЦПК). Хоча є виняток, за якого поворот виконання допускається, коли скасоване рішення ґрунтувалося на повідомлених позивачем неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах.

Претендувати на відшкодування моральної шкоди можна, якщо порушення прав працівника призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237-1 КЗпП).

 

Оплата вимушеного прогулу у розмірі середнього заробітку

При винесенні рішення у справах:

  • про поновлення на роботі- якщо справа розглядається більше одного року, не з вини працівника - за весь час вимушеного прогулу, але не більш як за один рік (ст. 235 КЗпП);
  • про визнання формулювання причини звільнення неправильним або таким, що не відповідає чинному законодавству - якщо це перешкоджало працевлаштуванню працівника - за час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпП);
  • у разі затримки видачі трудової книжки з вини роботодавця - за весь час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпП);
  • у разі затримки виконання рішення про поновлення на роботі - за час затримки (ст. 236 КЗпП).

При присудженні оплати за час вимушеного прогулу зараховується заробіток за місцем нової роботи (одержана допомога по тимчасовій непрацездатності,  вихідна допомога, середній заробіток на період  працевлаштування, допомога по безробіттю), який працівник мав в цей час.

 

Корисні посилання:

Кодекс законів про працю України

Цивільний процесуальний кодекс України

Закон України «Про виконавче провадження»

Закон України «Про судовий збір»

Закон України «Про освіту»

Закон України «Про вищу освіту»

Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»

Як захистити свої права?

Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації та видалення авторства та логотипу Profrights
Детальніше Сховати

Виникли питання чи пропозиції?

Заповніть форму нижче, і ми зв'яжемося з вами (усі поля обов'язкові)

Надсилаю...