arrow check clip close drawing fb gerb gp info map screen step1 step2 step3 tw vk

Політична агітація у ВНЗ

Порядок проведення передвиборчої агітації регламентований Законом України ’’Про вибори народних депутатів’’ (Розділ ІХ Закону) та Законом України "Про місцеві вибори".

Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу.

 

Які є форми агітаційних заходів?

Вичерпного переліку немає, проте, в різних статтях Закону згадуються такі заходи: проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів; проведення публічних дебатів, дискусій, прес-конференцій стосовно;  оприлюднення в ЗМІ політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів; розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів; проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку; публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки їх діяльності; встановлення агітаційних наметів; тощо.

 

Чи легально проводити передвиборну агітацію в навчальному закладі?

Передвиборну агітацію проводити у вишах не заборонено. Водночас Закон «Про вищу освіту» серед принципів на основі яких ВНЗ проводить свою діяльність зазначає незалежність від політичних партій. У будь-якому випадку потрібно дотримуватися правил встановлених законом. Приміщення повинні надаватися всім кандидатам чи партіям на однакових умовах і тільки на договірній основі. Інформацію про укладення договору оренди для проведення агітації можна отримати направивши  запит до адміністрації навчального закладу.

Крім того потрібно дотримуватися обмежень, які покладені на інших учасників процесу  (кандидатів, кандидатів, які працюють у ВНЗ, службових та посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування).

 

Які є обмеження щодо ведення передвиборної агітації?

Законом передбачено досить багато обмежень, які покладаються на учасників передвиборчого процесу. У випадку, якщо агітація проводиться у ВНЗ, по-перше потрібно звернути увагу на те, що стаття 74 прямо забороняє здійснювати передвиборчу агітацію посадовим і службовим особам органів виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у депутати.

По-друге, забороняється проведення агітації в будь-якій формі під час проведення заходів, організованих органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами, організаціями.

По-третє, так само не можуть бути розміщені агітаційні матеріали у приміщеннях навчальних закладів, які перебувають в державній чи комунальній власності.

По-четверте, кандидатам у депутати забороняється використовувати для проведення передвиборної агітації службовий транспорт, приміщення, збори колективу. Крім того посадові особи ВНЗ не можуть залучати підлеглих їм за місце роботи осіб у робочий час.

 

Коли можна проводити передвиборчу агітацію?

Дозволяється розпочати передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати чи відповідної партії.

Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування.

 

Куди потрібно скаржитися на порушення порядку проведення передвиборної агітації?

Скаржитися потрібно до правоохоронних органів виборчих комісій (Центральної або окружної). Зважаючи на підвищену увагу завжди прикуту до виборів, можна також скаржитися до профільних громадських організацій.

 

Яка відповідальність передбачена за порушення порядку проведення агітації?

За загальним правилом передбачена адміністративна відповідальність. Проте, якщо мав місце підкуп виборців, то можливо притягнути винну особу до кримінальної відповідальності.

Як захистити свої права?

Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації та видалення авторства та логотипу Profrights
Детальніше Сховати

Виникли питання чи пропозиції?

Заповніть форму нижче, і ми зв'яжемося з вами (усі поля обов'язкові)

Надсилаю...