За загальним правилом, відповідно до Закону України ’’Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію’’ не підлягають наукові і науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, за умови, що вони працюють відповідно у вищих навчальних закладах, наукових установах та організаціях за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Проте студент та викладач може бути мобілізований добровільно.
Чи підлягає працівник звільненню у випадку призову до армії?
Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю за всіма громадянами, які призвані під час мобілізації на військову службу, гарантовано зберігаються місце роботи, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності протягом одного року. Одночасно вони отримують грошове забезпечення як військовослужбовці.
Такі гарантії не поширюються тільки на працівників мобілізованих до 1 квітня 2014 року.
Звільнитися з роботи можна тільки за власним бажанням. Законодавством не передбачено обмежень, написати відповідну заяву можна у будь-який час, попередивши за два тижні.
Чи зараховується в стаж роботи період проходження військової служби у зв’язку з мобілізацією?
Так, оскільки працівник перебуває в трудових відносинах, то цей період входить в стаж і це дає право на щорічну відпустку після демобілізації.
Чи вноситься запис про проходження військової служби у зв’язку з мобілізацією у трудову книжку?
Так, відповідно до пункту 2.19 Наказу Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників до трудових книжок за місцем роботи окремим рядком вноситься запис про час служби у складі Збройних Сил України та інших військах.
Яка відповідальність передбачена за порушення трудового законодавства під час мобілізації?
Законодавством передбачена кримінальна, адміністративна та дисциплінарна відповідальність. Найпоширенішим правопорушенням є незаконне звільнення. Кримінальна відповідальність за незаконне звільнення працівника з роботи встановлена статтею 172 Кримінального кодексу України. Адміністративна відповідальність за порушення законодавства про працю, в тому числі безпідставне звільнення працівника з роботи, встановлена частиною першою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також відповідно до статті 147 КЗпП України до працівників, в тому числі керівника підприємства, установи, організації, може бути застосовано дисциплінарні стягнення у вигляді догани або звільнення.
Куди найкраще звернутися для захисту свої прав?
Найбільш ефективним буде звернутися зі скаргою до територіальних державних інспекцій з питань праці, які мають провести позапланову перевірку і у разі виявлення порушень вжити заходів щодо їх усунення та притягнення до відповідальності винних посадових осіб.
Корисні посилання:
Закон України ’’Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію’’
Постанова Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати від 8 лютого 1995 р. № 100
Наказ Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 року №58
Як захистити свої права?
Серпень, 2017
Сексуальні домагання у ВНЗ
Що таке сексуальне домагання Законом Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків сексуальні домагання визначаються як дії сексуального характеру,...
Червень, 2017
Про платні послуги у ВНЗ
Українські ВНЗ мають право надавати платні послуги з метою залучення додаткових коштів. Вони можуть стосуватися виконання безпосередніх функцій навчальними закладами наприклад,...
Травень, 2017
Як перевестись під час навчання
Студенти мають право на три форми переведення під час навчання: - з одного ВНЗ до іншого; - з однієї форми навчання...