Визначення трудового договору надано у ст.21 КЗпП України – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, дотримуючись внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Сторони і форма
Сторонами трудового договору, згідно зі ст. 21 КЗпП, є робітник та роботодавець. Договір укладається, як правило, у письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим у випадках, передбачених ст. 24 КЗпП, зокрема, при укладенні контракту. Трудовий договір може бути безстроковим, що укладається на невизначений строк, на визначений строк, встановлений за погодженням сторін, та таким, що укладається на час виконання певної роботи (ст. 23 КЗпП).
Обов'язкові умови договору
Обов’язковими (необхідними) умовами договору, без яких він не вважається укладеним, згідно зі статтями 21, 31, 32 КЗпП, є місце роботи (підприємство, установа, організація, розташовані в певній місцевості (населеному пункті), де працівник виконуватиме обумовлену трудовим договором роботу); трудова функція, яку виконуватиме працівник (вид роботи і обов'язки працівника - посада, спеціальність, професія, кваліфікація працівника, згідно з якою він виконуватиме функції, обумовлені трудовим договором); час початку роботи (а при укладенні строкового трудового договору - термін закінчення роботи); розмір заробітної плати.
Договір може передбачати і додаткові (факультативні) умови, не обов'язкові для укладення трудового договору. До них належать умови, передбачені законодавством про працю: про випробування (ст. 26 КЗпП України); про неповний робочий день або тиждень (ст. 56 КЗпП України); про роботу в одну зміну при багатозмінному режимі праці, а також визначені самими сторонами: забезпечення житлом, надання для місця в дошкільних дитячих закладах.
Необхідні документи
Для укладення трудового догорову працівник зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи (ст. 24 КЗпП). Укладення договору оформлюється наказом чи розпорядженням (ст. 48 КзпП). Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний занести відомості про прийняття на роботу в трудову книжку працівника.
Зобов'язання роботодавця
Згідно зі ст. 29 КЗпП, до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівнику його права і обов'язки, проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору. Також роботодавець має ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором, визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами, проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.
Ст. 54 Закону України «Про освіту» та ч.11 ст. 55 Закону України «Про вищу освіту» регулюють особливості укладення трудового договору з науково-педагогічними працівниками ВНЗ.
Перш за все, укладенню договору передує конкурсний відбір. Крім цього, важливо, що трудовий договір укладається у формі контракту, причому трудова функція, граничні норми навчального навантаження на рік, норма тривалості робочого часу, норми часу навчальної роботи визначені нормативно.
Конкурсний відбір
Конкурс є нормативно регламентованим процесом відбору претендентів на вакантні посади на підставі оцінювання їхніх освітньо-кваліфікаційних характеристик та ділових якостей.
Порядок обрання за конкурсом на посади науково-педагогічних працівників ВНЗ встановлено Положенням про обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів третього і четвертого рівнів акредитації (затверджено Наказом МОНУ N 744 від 24.12.2002)
Конкурс є способом встановлення відповідності працівника вимогам для заміщення конкретної посади, для науково-педагогічних працівників обрання за конкурсом є обов'язковим, тому, попри відсутність у законі прямої заборони щодо встановлення випробувального терміну при укладенні трудового договору з особою, яка пройшла конкурсний відбір, при прийнятті на роботу науково-педагогічних працівників на підставі конкурсу випробувальний термін не встановлюється.
Одночасно конкурс є необхідною передумовою укладення контракту з науково-педагогічним працівником. Обрання особи за конкурсом породжує обов'язок роботодавця укласти з нею контракт та видати наказ про зарахування на роботу, однак роботодавець не може примушувати таку особу укласти контракт. Трудові відносини за результатами конкурсу виникають за умови підписання обраною особою контракту та початку фактичного виконання посадових обов’язків.
Контракт
Контракт — це особлива форма трудового договору, строк дії якого, права, обов'язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення та організації праці, умови розірвання договору можуть встановлюватись угодою сторін (ч. 3 ст. 21 КЗпП України)
Контракт завжди укладається між робітником та роботодавцем (ст. 21 КЗпП), тобто між ВНЗ та науково-педагогічним працівником, у письмовій формі, оформлюється у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін (ст. 24 КЗпП). Відповідно до 21 ст. КЗпП, термін дії контракту визначається сторонами, що його уклали.
Обов'язкові умови контракту
Обов’язковими (необхідними) умовами контракту, за ст. 21 КЗпП, є обсяги пропонованої роботи , вимоги до якості і строків її виконання, термін дії контракту, права, обов'язки та взаємна відповідальність сторін, умови оплати й організації праці, режими робочого часу і часу відпочинку працівника, соціально-побутові та інші умови, необхідні для виконання взятих на себе сторонами зобов'язань. Також у контракті неодмінно мають бути зазначені підстави припинення та розірвання контракту, зобов'язання роботодавця щодо компенсації моральної та матеріальної шкоди, заподіяної працівникові у разі дострокового розірвання контракту: працівником - з причин невиконання чи неналежного виконання роботодавцем зобов'язань, передбачених контрактом; роботодавцем - з підстав, не передбачених чинним законодавством та контрактом (розділ ІІІ Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників).
Додатковими (факультативними) умовами контракту визначається підвищення або зниження обумовленого сторонами розміру оплати праці, встановлення доплат і надбавок, премій, винагород за підсумками роботи за рік чи інший період, додаткові пільги, гарантії та компенсації, не встановлені чинним законодавством, за рахунок коштів роботодавця. Також у контракті можуть бути зафіксовані умови, гарантії та компенсації переїзду працівника на роботу в іншу місцевість, забезпечення житлом або оплату витрат за винаймання житлового приміщення чи користування готелем, додаткові, крім встановлених чинним законодавством, підстави розірвання контракту, додаткові гарантії працівникові на випадок дострокового припинення контракту з незалежних від працівника причин.
ОСОБЛИВОСТІ КОНТРАКТУ З НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКОМ
Контракт із науково-педагогічним працівником має певні особливості, адже деякі з умов контракту визначаються не сторонами, а нормативно — Законом України “Про вищу освіту” та іншими нормативними актами. Так, ст. 53 Закону визначається трудова функція науково-педагогічних працівників — вони провадять у ВНЗ навчальну, методичну, наукову (науково-технічну, мистецьку) та організаційну діяльність. Ст. 56 визначає граничні норми навчального навантаження на одну ставку (600 годин), норми тривалості робочого часу (не більше 36 годин на тиждень), норматив кількісті лекційних годин навчальних та дисциплін на одного викладача, норми часу навчальної роботи у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності (п. п. 2.2.1,2.2.4 Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти). Види робіт, їх обсяг у годинах фіксуються у індивідуальному робочому плані, який розглядається на засіданні кафедри та затверджується керівником кафедри. Зміни в індивідуальний робочий план протягом навчального року можуть бути внесені на підставі рішення кафедри за згодою викладача (Наказ МОН N 450 від 07.08.2002).
Згідно зі ст. 24 КЗпП, контракт набуває чинності з моменту його підписання або з дати, визначеної сторонами у контракті. Він є підставою для видання наказу (розпорядження) про прийняття (найняття) працівника на роботу з дня, встановленого у контракті за угодою сторін (п. 8,9 Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників).
У випадку науково-педагогічних працівників укладенню контракту передує конкурсний відбір (ч.11 ст. 55 Закону «Про вищу освіту»).
Слід звернути увагу, що контракт, де передбачено термін дії, який неодноразово переукладався, не вважається таким, що укладений на невизначений строк. Судова практика виходить з того, що контракт є особливою формою трудового договору, умови якого, зокрема, щодо його розірвання, можуть встановлюватись угодою сторін. Якщо сторони при переукладенні контакту серед таких підстав вказали закінчення терміну дії, враховуючи, що працівник належним чином інформований про умови укладеного договору, контракт розглядається як встановлене законом виключення з правила ч. 2 ст. 391 КЗпП України.
Необхідно знати що контрактом не можуть передбачатися умови, які стосуються змін порядку вирішення індивідуальних трудових спорів і застосування стосовно працівника повної матеріальної відповідальності.
Умови контракту, які погіршують становище працівників порівняно із нормами законодавства України про працю, колективних договорів (угод), є недійсними.
Зміна умови контракту не допускається в односторонньому порядку: умови можуть бути замінені лише за взаємною домовленістю. Роботодавець не вправі вимагати від працівника виконувати роботу, не передбачену контрактом. Він також не вправі без згоди працівника переводити його на роботу, не обумовлену контрактом. Роботодавець зобов’язаний забезпечувати конфіденційність умов контракту.
Корисні посилання
- Кодекс законів про працю України
- Закон України «Про освіту»
- Закон України «Про вищу освіту»
- Наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Положення про обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів третього і четвертого рівнів акредитації» від 24.12.2002 N 744
- Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. N 170
Як захистити свої права?
Серпень, 2017
Сексуальні домагання у ВНЗ
Що таке сексуальне домагання Законом Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків сексуальні домагання визначаються як дії сексуального характеру,...
Червень, 2017
Про платні послуги у ВНЗ
Українські ВНЗ мають право надавати платні послуги з метою залучення додаткових коштів. Вони можуть стосуватися виконання безпосередніх функцій навчальними закладами наприклад,...
Травень, 2017
Як перевестись під час навчання
Студенти мають право на три форми переведення під час навчання: - з одного ВНЗ до іншого; - з однієї форми навчання...