arrow check clip close drawing fb gerb gp info map screen step1 step2 step3 tw vk

Як захистити свої права за допомогою скарги

Українським законодавством передбачено можливість звернутися зі скаргою для захисту своїх законних прав та інтересів в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян». Подана скарга повинна бути обов’язково розглянута, а відповідь доведена до скаржника. Скаргу можна подавати як до вищих за ієрархією органів, так і безпосередньо до посадових осіб навчального закладу. Проте ми б не радили відразу скаржитися до Міністерства освіти і науки. Статистика показує, що найчастіше МОН не є безпосередньо відповідальним за вирішення питань, яких стосуються скарги, і змушений пересилати скарги до підпорядкованих йому уповноважених органів, що забирає час та ресурси. Значно ефективніше і логічніше буде скаржитися у такі органи, в тому числі і міністерство, вже на наступному етапі.

Скарга дозволяє вимагати поновити порушені діями посадових осіб права шляхом оскарження рішень, які призвели до:

  • порушення прав і законних інтересів чи свобод;
  • створення перешкоди для користування своїми правами, законними інтересами та свободами;
  • незаконного накладення будь-яких обов'язків на особу або незаконного притягнення до відповідальності.

Як вимоги до оформлення скарги?

Хоча закон і передбачає, що скарга може бути усною, найкраще подавати її в письмовій формі, написаною як українською, так і російською мовою, з дотриманням таких формальних вимог:

  • зазначити прізвище, ім'я, по-батькові та місце проживання громадянина, потрібно пам’ятати, що анонімні звернення не розглядаються;
  • викласти суть скарги;
  • підписати та зазначити дату написання скарги;
  • за наявності додати до скарги рішення або копії рішень, які приймалися за зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги. Ці документи після розгляду повертаються особі.

Чи існують строки давності подання скарги?

Скаргу можна подати протягом року з дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності, які оскаржуються, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення особи з прийнятим рішенням.

Який строк розгляду скарги?

За загальним правилом скарги розглядаються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Проте якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник органу чи установи, яка розглядає скаргу, може встановити необхідний термін розгляду. Але при цьому загальний термін розгляду не може перевищувати сорока п'яти днів.

Яка вартість подання скарги?

Подання скарги не потребує ніяких додаткових витрат, крім поштових. Якщо громадянин бажає бути присутнім при розгляді скарги, транспортні витрати йому не відшкодовуються навіть у разі задоволення скарги.

Чи можна бути присутні при розгляді скарги?

Так, така можливість передбачена законодавством. Проте про бажання бути присутнім при розгляді потрібно зазначити в тексті скарги, яка подається.

Чи передбачена відповідальність за ненадання відповіді на скаргу?

Так, законодавством передбачено цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Цивільна відповідальність дає право заявнику вимагати відшкодування матеріальних збитків чи моральної шкоди, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень, мало місце переслідування громадян за подання скарги, розголошення відомостей про особисте життя, які містяться у скарзі.

Адміністративна відповідальність у формі штрафу або громадських робіт може наставати відповідно до статті 212-3 Кодексу України про Адміністративні правопорушення за незаконну відмову у прийнятті та розгляді звернення.

Кримінальна відповідальність за порушення закону про звернення громадян прямо не передбачена, проте за певних обставин такі протиправні дії можливо кваліфікувати за ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем), ст. 366 (службове підроблення), ст. 367 (службова недбалість) Кримінального кодексу України.

Також потрібно пам’ятати, що законодавством передбачена також майнова відповідальність громадян у розмірі витрат, які понесли відповідні органи у зв'язку з перевіркою звернень, які містять завідомо неправдиві відомості.

Як притягнути до відповідальності особу, винну в порушенні права на звернення?

Відповідно до п. 8-1 ч. 1 ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення складати протокол про адміністративне правопорушення в даному випадку має право Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Тому потрібно звернутися до Секретаріату Омбудсмена, надіславши при цьому також і всі наявні докази. Це можуть бути копії скарги, повідомлення про вручення поштового відправлення, копія отриманих відмов у розгляді тощо.

Працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини буде складено протокол про адміністративне правопорушення та передано в суд для розгляду.

Корисні посилання:

Закон України «Про звернення громадян»

Як захистити свої права?

Матеріал є об'єктом інтелектуальної власності.
Копіювання та поширення дозволяється тільки зі згадкою першоджерела не нижче другого абзацу, без зміни змісту публікації та видалення авторства та логотипу Profrights
Детальніше Сховати

Виникли питання чи пропозиції?

Заповніть форму нижче, і ми зв'яжемося з вами (усі поля обов'язкові)

Надсилаю...